Protein 82

proteiny

Off 134
proteiny
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

zdrowie oraz medycyna (11)Brucelozy wywołane są przez bakterie, zwane pałeczkami Brucelia, które u krów, kóz, owiec i świń powodują poronienia, a u ludzi m.in. chorobę Banga. Brucelozy są chorobami zawodowymi pracowników służby weterynaryjnej, rolników, hodowców bydła, rzeźników. Zarazki przedostają się do organizmu ludzkiego przez uszkodzoną skórę lub śluzówkę podczas bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem. W szerzeniu się choroby biorą też udział chore zwierzęta dzikie, jak zające, króliki, lisy, szczury, myszy, dzikie ptaki oraz nosiciele tych zarazków ? muchy, pchły, pluskwy. Zarazić się też można na skutek przeniesienia zarazka z rąk do ust lub do spojówek, albo też po wypiciu zakażonego mleka lub mięsa. Wykazano, iż zarazki choroby Banga łatwo giną w wysokiej temperaturze, ale w nawozie i ziemi żyją do 6 tygodni. Mężczyźni zapadają na tę chorobę częściej niż kobiety, a dzieci wyjątkowo rzadko. Okres wylęgania choroby wynosi 5? 21 dni, niekiedy dłużej, nawet kilka miesięcy. Do wczesnych objawów choroby należą: ciągle zmieniająca się gorączka, nadmierne pocenie, dreszcze, bóle mięśniowe i stawowe. Są to objawy bardzo podobne do objawów grypy i dlatego często chory nie zwraca się do lekarza. Niepokój zaczyna dopiero budzić wysoka temperatura, dokuczliwe bóle mięśniowe, wysypka na skórze całego ciała oraz powiększenie węzłów chłonnych. Choroba u kobiet ciężarnych powoduje ronienie, a u mężczyzn wywołuje zapalenie jąder i gruczołu krokowego. Postać przewlekła choroby objawia się stanami podgorączkowymi z okresowymi zwyżkami temperatury, osłabieniem ogólnym, potami. Do tych objawów dołączają się bóle kostno-stawowe najczęściej kręgosłupa oraz postępująca głuchota i nerwobóle.

Inne nasze teksty o zdrowiu:

About the author / 

admin

Sonda:

Czy dermatologia estetyczna w Polsce staje się coraz popularniejsza?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Komentarze na stronie:

Nowe artykuły:

Losowe teksty:

  • Co wpływa na zdrowie oczu?

    Oczy odpowiadają za jeden z najważniejszych zmysłów, z jakich korzysta człowiek – wzrok, który pozwala nam podziwiać świat. Oczy to bardzo delikatny narząd, wymagający od nas wielkich starań o jego pełną sprawność i dobre widzenie przez długie lata. Co może wpłynąć na nasze oczy? Ogólna dbałość o siebie: higieniczny tryb życia, choć tak rzadko stosowany…

  • Zabiegi medycyny estetycznej

    Mam co poprawić Jak ten świat się zmienia. Dwadzieścia lat temu na kosmetyczkę stać było tylko najbogatsze panie, żony prominentów i nowobogackich. Dziś ten rodzaj wspierania urody jest dla każdej z nas na wyciągnięcie ręki. Klinik oferujących zabiegi medycyny estetycznej jest tak wiele, że cenowo muszą ze sobą konkurować. Można skorzystać z naprawdę szerokiej oferty….