Night 80 protein

energy zone białystok

Off 281
energy zone białystok
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

rp_lekarz17.jpgAktywność biologiczna białka zależy od jego ogólnej struktury. W cząsteczce może znajdować się nie jeden, ale kilka regionów o różnej strukturze, pełniących określone funkcje. Wiele białek ma budowę modułową, tzn. można rozróżnić dwa lub więcej regionów o strukturze globularnej, nazwanych domenami, które łączą się ze sobą za pomocą mniej zwartych odcinków łańcucha polipeptydowego. Każda domena może pełnić inną funkcję. Jedna na przykład może odpowiadać za przyczepienie białka do błony, a inna – odgrywać rolę enzymu. Aktywność biologiczna białka zmienia się w wyniku zmian w sekwencji aminokwasów, co może też wpłynąć na konformację. Na przykład choroba genetyczna zwana anemią sierpowatą jest wynikiem mutacji: kwas glutaminowy w pozycji 6 (szósta reszta aminokwasu, licząc od końca z wolną grupą aminową) w łańcuchu beta hemoglobiny został zastąpiony przez resztę waliny. Wprowadzenie waliny w miejsce kwasu glutaminowego sprawia, że hemoglobina staje się trudniej rozpuszczalna i łatwiej tworzy struktury przypominające kryształy. Zmiana emoglobiny wpływa na krwinki czerwone, które przyjmują kształt półksiężyca lub sierpu, cechę charakterystyczną dla tej choroby. Aktywność biologiczną białka mogą również modyfikować zmiany w przestrzennej strukturze cząsteczki. Pod działaniem wysokiej temperatury, dużej zmiany pH lub niektórych związków chemicznych struktura ulega zmianie; zwinięty łańcuch peptydowy prostuje się i przyjmuje przypadkową konformację. Rozprostowanie to jest wynikiem rozerwania wiązań wodorowych i jonowych; białko traci wówczas aktywność biologiczną.

Inne nasze teksty o zdrowiu:

About the author / 

admin

Sonda:

Czy dermatologia estetyczna w Polsce staje się coraz popularniejsza?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Komentarze na stronie:

Nowe artykuły:

Losowe teksty:

  • Stomatologia estetyczna

    Ząbki jak marzenie Piękny uśmiech to wizytówka każdego oblicza. Zupełnie inaczej czujemy się jak możemy zaprezentować wspaniałe uzębienie. Proste, równe i w kolorze czystej, nieskazitelnej bieli. Dodaje to pewności siebie i sprawia, że jesteśmy bardzo dobrze postrzegani. Przez siebie i innych, którzy mają okazję z nami obcować. Jeśli nie mamy tego szczęścia, szczęściu można dopomóc….

  • Medycyna estetyczna Łódź

    Dieta, sport i medycyna estetyczna – kluczem idealnego wyglądu Zapewne każda z nas – kobiet, nie raz zastanawiała się, czy dobrze wygląda, czy wystarczająco dba o siebie, czy żyje zdrowo i czy jest coś, co można byłoby zmienić, by mieć pewność, że pozwoli nam to cieszyć się dłużej świetnym wyglądem i doskonałym zdrowiem? Jak poprawić…