Vision nutrition

Leczenie operacyjne kamicy pęcherzyka żółciowego

Off 27
Leczenie operacyjne kamicy pęcherzyka żółciowego
1 vote, 5.00 avg. rating (90% score)

Kamica żółciowa może przytrafić się każdemu, ale sprzyja jej niewłaściwa dieta. Choroba ta polega na postawaniu w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych drobnych kamieni złożonych z niektórych minerałów (jak na przykład węglan wapnia), jak również białka, cholesterolu i innych związków. Choroba ta może prowadzić do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Może dojść również do zatkania jego przewodów, a to powoduje wystąpienie żółtaczki oraz dolegliwości bólowe.
Metody leczenia kamicy żółciowej

Istnieje kilka metod leczenia kamicy żółciowej. W niektórych przypadkach pomaga leczenie zachowawcze oparte na odpowiedniej diecie (tzw. diecie wątrobowej z małą ilością tłuszczy) oraz środkach farmaceutycznych, które mają rozpuszczać kamienie. Jednak bardzo często konieczne jest leczenie operacyjne.

Operacja w tym przypadku polega na wycięciu pęcherzyka żółciowego (w całości) wraz z kamieniami, jest to tak zwana cholecystektomia. Zabieg ten może zostać wykonany laparoskopowo, czyli przez drobne nacięcia, przez które wprowadza się do jamy brzusznej narzędzia chirurgiczne lub, jeżeli sytuacja tego wymaga, w sposób klasyczny przez otwarcie brzucha.
Leczenie operacyjne

W obu przypadkach stosowane jest ogólne znieczulenie pacjenta. Przed operacją konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą na zdiagnozowanie ogólnego stanu pacjenta. Najczęściej będą to badania krwi i moczu, USG brzucha, ale dokładny zakres zależy od lekarza prowadzącego.

W dniu operacji pacjent nie powinien nic jeść, ani pić. Dodatkowo przeprowadza z nim rozmowę anestezjolog, który decyduje o podawanych lekach znieczulających. Pęcherzyk żółciowy wycięty w czasie zabiegu operacyjnego zostaje oddany do badania histopatologicznego. Metoda operacji zależy w dużym stopniu od tego jak zaawansowana jest choroba. W przypadku gdy pęcherzyk nie jest powiększony i bardzo kruchy można zastosować metodę laparoskopową – pęcherzyk można wówczas wyciągnąć w specjalnym woreczku przez jeden z wykonanych w brzuchu otworów. Problem powstaje gdy pęcherzyk żółciowy jest w zaawansowanym stanie zapalnym.
Narzędzia do laparoskopii

Narzędzia do laparoskopii

W takiej sytuacji próby wyciągania mogą doprowadzić do jego rozerwania, co może być niebezpieczne dla pacjenta. Dlatego zdarza się, że chirurg w trakcie zabiegu decyduje się na zmianę sposobu operacji na klasyczny, aby uzyskać szersze możliwości manipulacji przy chorym organie.

Pobyt w szpitalu trwa najczęściej około 2 – 3 dni, po których pacjent zostaje wypisany do domu z zaleceniami dotyczącymi diety. Po tygodniu może się pojawić na zdjęcie szwów.

Inne nasze teksty o zdrowiu:

About the author / 

admin

Sonda:

Czy dermatologia estetyczna w Polsce staje się coraz popularniejsza?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Komentarze na stronie:

Nowe artykuły:

Losowe teksty:

  • Tampony czy podpaski

    Raz w miesiącu kobiety przeżywają dosyć ciekawy czas, za którym zwykle zbytnio nie przepadają, ponieważ wiąże się on z bólami podbrzusza lub głowy oraz ogólnie złym samopoczuciem. Niektóre mają dodatkowe objawy jak zmęczenie, rozkojarzenia i wiele innych zależnie od kobiet. Jednak każda z nich zadaje kiedyś pewne pytania. Zastanawia się, czy lepsze będą tampony czy…

  • Sport i zdrowie to podstawa

    Jak wiemy sport i zdrowie to podstawa w życiu każdego człowieka. jeżeli zaniedbamy kwestię własnego ruchu, zasiedzimy się, możemy nabawić się otyłości, co w konsekwencji prowadzi do wielu poważnych chorób. Dlatego tak ważne jest nie tylko zdrowe odżywiania ale również regularne zażywanie sportu. Codzienne bieganie, poranna gimnastyka czy też zwyczajny spacer, to właśnie jest właściwe…