Vision nutrition

Leczenie operacyjne kamicy pęcherzyka żółciowego

Off 14
Leczenie operacyjne kamicy pęcherzyka żółciowego
1 vote, 5.00 avg. rating (90% score)

Kamica żółciowa może przytrafić się każdemu, ale sprzyja jej niewłaściwa dieta. Choroba ta polega na postawaniu w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych drobnych kamieni złożonych z niektórych minerałów (jak na przykład węglan wapnia), jak również białka, cholesterolu i innych związków. Choroba ta może prowadzić do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Może dojść również do zatkania jego przewodów, a to powoduje wystąpienie żółtaczki oraz dolegliwości bólowe.
Metody leczenia kamicy żółciowej

Istnieje kilka metod leczenia kamicy żółciowej. W niektórych przypadkach pomaga leczenie zachowawcze oparte na odpowiedniej diecie (tzw. diecie wątrobowej z małą ilością tłuszczy) oraz środkach farmaceutycznych, które mają rozpuszczać kamienie. Jednak bardzo często konieczne jest leczenie operacyjne.

Operacja w tym przypadku polega na wycięciu pęcherzyka żółciowego (w całości) wraz z kamieniami, jest to tak zwana cholecystektomia. Zabieg ten może zostać wykonany laparoskopowo, czyli przez drobne nacięcia, przez które wprowadza się do jamy brzusznej narzędzia chirurgiczne lub, jeżeli sytuacja tego wymaga, w sposób klasyczny przez otwarcie brzucha.
Leczenie operacyjne

W obu przypadkach stosowane jest ogólne znieczulenie pacjenta. Przed operacją konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą na zdiagnozowanie ogólnego stanu pacjenta. Najczęściej będą to badania krwi i moczu, USG brzucha, ale dokładny zakres zależy od lekarza prowadzącego.

W dniu operacji pacjent nie powinien nic jeść, ani pić. Dodatkowo przeprowadza z nim rozmowę anestezjolog, który decyduje o podawanych lekach znieczulających. Pęcherzyk żółciowy wycięty w czasie zabiegu operacyjnego zostaje oddany do badania histopatologicznego. Metoda operacji zależy w dużym stopniu od tego jak zaawansowana jest choroba. W przypadku gdy pęcherzyk nie jest powiększony i bardzo kruchy można zastosować metodę laparoskopową – pęcherzyk można wówczas wyciągnąć w specjalnym woreczku przez jeden z wykonanych w brzuchu otworów. Problem powstaje gdy pęcherzyk żółciowy jest w zaawansowanym stanie zapalnym.
Narzędzia do laparoskopii

Narzędzia do laparoskopii

W takiej sytuacji próby wyciągania mogą doprowadzić do jego rozerwania, co może być niebezpieczne dla pacjenta. Dlatego zdarza się, że chirurg w trakcie zabiegu decyduje się na zmianę sposobu operacji na klasyczny, aby uzyskać szersze możliwości manipulacji przy chorym organie.

Pobyt w szpitalu trwa najczęściej około 2 – 3 dni, po których pacjent zostaje wypisany do domu z zaleceniami dotyczącymi diety. Po tygodniu może się pojawić na zdjęcie szwów.

Inne nasze teksty o zdrowiu:

About the author / 

admin

Sonda:

Czy dermatologia estetyczna w Polsce staje się coraz popularniejsza?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Komentarze na stronie:

Nowe artykuły:

Losowe teksty:

  • Efektywne usuwanie cellulitu

    Zanieczyszczenie środowiska i coraz mniej higieniczny tryb życia sprawiają, że coraz młodsze kobiety mają problem z tak zwaną pomarańczową skórką, czyli cellulitem. Najczęściej takie zmiany pojawiają się na udach, pośladkach i brzuchu. Niektóre kobiety posiadają cellulit też na ramionach, a nawet plecach. Nic więc dziwnego, ze każda kobieta chce z nim walczyć. Ten problem dotyczy…

  • Co wpływa na zdrowie oczu?

    Oczy odpowiadają za jeden z najważniejszych zmysłów, z jakich korzysta człowiek – wzrok, który pozwala nam podziwiać świat. Oczy to bardzo delikatny narząd, wymagający od nas wielkich starań o jego pełną sprawność i dobre widzenie przez długie lata. Co może wpłynąć na nasze oczy? Ogólna dbałość o siebie: higieniczny tryb życia, choć tak rzadko stosowany…