Poradnik dla mężczyzn - jak przytyć
Masa mięśniowa

Jak szybko przytyć? Szczegółowy poradnik dla mężczyzn.

Najpopularniejsze cele noworoczne dotyczą metamorfozy ciała. Część pragnie zrzucenia zbędnego balastu, inni zaś pragną zbudować masę mięśniową. Obydwie te czynności sprowadzają nas do tego samego – diety i treningu.

Jak wynika ze statystyk – odchudzaniem częściej trudnią się kobiety. Z kolei jeśli chodzi o budowanie masy, to głównymi zainteresowanymi są mężczyźni. Z całą pewnością ma to związek z utrwalonymi modelami atrakcyjności.

Jak przytyć szybko? Poradnik dla mężczyzny.

Spoglądasz w lustro, ale trudno o zadowolenie ze swojej sylwetki? Cóż, zima to najlepszy okres na metamorfozę. Do lata, gdzie będziesz odsłaniać swoje ciało pozostało dostatecznie dużo czasu.

Musisz jedynie zrozumieć – budowanie masy mięśniowej to proces długotrwały. Oczywiście, jeśli zależy Ci na najwyższej jakości masy. Jeśli chcesz jedynie zwiększyć cyferki na wadze, to przytyjesz znacznie szybciej. Kto jednak za cel stawia sobie budowanie tkanki tłuszczowej?

Dieta na masę

Tak jak wspomnieliśmy na początku – podstawowym elementem metamorfozy ciała jest zmiana nawyków żywieniowych. Wbrew pozorom, restrykcje w przypadku diety na masę są równie duże, jak w przypadku jadłospisów odchudzających.

Założenie dotyczące diety na masę:

 • dieta powinna składać się z 6 posiłków
 • posiłki powinny być serwowane o regularnych porach
 • bilans wartości odżywczych powinien być odpowiedni dla masy ciała
 • należy zaopatrzać organizm w minimum 2-3 litry wody dziennie

Trening na masę

Podobnie jak nie spalimy tkanki tłuszczowej bez ruchu, tak i nie zbudujemy mięśni bez treningu. Ciągła stymulacja partii mięśniowych jest konieczna, by doszło do wzrostów.

Trening na masę jest inny, aniżeli trening na rzeźbę czy siłę. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z siłowni, bowiem ćwiczenia na wolnym obciążeniu gwarantują najszybsze rezultaty. Alternatywą może być jednak trening domatora.

Założenia dotyczące treningu na masę:

 • trening powinien być realizowany systematycznie
 • 3-5 sesji treningowych w tygodniu
 • czas treningu 60-90 minut
 • ilość serii dla danego ćwiczenia 3-4, powtórzeń 8-12

Suplementacja na masę

Jednym z najpopularniejszych suplementów diet wykorzystywanych przez sportowców (zarówno amatorów, jak i zawodowców) jest kreatyna. To silny, ale dozwolony środek, którego właściwości oddziałują na wydolność i siłę naszych mięśni.

Kreatyna to związek, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. Odpowiedzialny jest za resyntezę ATP w mięśniach. Jej ilość nie jest jednak zbyt duża. Przeciętna jednostka ma w swoim organizmie do 150g kreatyny (z czego ponad 90% znajduje się w mięśniach szkieletowych).

Stosowanie kreatyny niesie za sobą szereg korzyści. Największą zaletą tego związku jest niezaprzeczalny wpływ na siłę danego organizmu. Zwiększona ilość tego związku w organizmie, skutkuje większą wydolnością i wytrzymałością. To z kolei przekłada się na zdecydowanie lepsze możliwości treningowe.

Pojedyncza sesja treningowa dzięki kreatynie może być realizowana ze zdecydowanie większą intensywnością. Podobnie jest także w przypadku czasu treningu, który można wydłużyć o nawet kilkadziesiąt procent. Kreatyna uznawana jest również za suplement skuteczny w procesach budowania masy mięśniowej.

Reasumując, preparaty kreatynowe wykazują następujące właściwości:

 • wspomagają procesy budowania siły
 • zwiększają wydolność
 • zwiększają wytrzymałość
 • wspomagają regenerację po treningu
 • wspomagają procesy budowania masy mięśniowej

Preparaty kreatynowe zaleca się stosować w kilkutygodniowych cyklach. Przerwy pomiędzy cyklami powinny być nie krótsze niż 2-4 tygodnie, w przeciwnym wypadku kreatyna może powodować skutki uboczne (problemy z wątrobą i nerkami).

Kreatynę stosujemy:

 • 2 razy na dobę w dni nietreningowe (rano, w godzinach po południowych)
 • 3 razy na dobę w dni treningowe (rano, przed oraz po treningu)

Dawka kreatyny powinna być uzależniona od masy danej jednostki. Na każde 10 kilogramów należy dostarczyć 1g związku (całkowita dzienna dawka). Dla przykładu: osoba ważąca 90 kilogramów powinna dziennie dostarczyć 9g kreatyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *