Odchudzanie po 30 roku życia
Odchudzanie

Odchudzanie po 30 roku życia: odżywianie, trening i wskazówki dotyczące suplementacji

Wiek nie stanowi żadnej przeszkody jeśli chodzi o metamorfozę sylwetki. Nieprawdą jest, że im człowiek starszy, tym trudniej o jakiekolwiek zmiany. Być moż trudniej o zaangażowanie, ale z punktu widzenia fizyki organizmu – nie ma przeszkód by w wieku powyżej 30-lat dokonać widocznej przemiany.

W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić temat odchudzania po 30-tce. Czy jest trudniejsze? Jakie są różnice i z czego wynikają? Ile można schudnąć i w jakim czasie? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Odchudzanie po 30-tce – odżywianie

Psycholodzy twierdzą, że budowanie nawyków trwa około 2 tygodni. Nie inaczej jest w przypadku tych zmian żywieniowych. Przyzwyczajenie się do zdrowych, zbilansowanych i regularnych posiłków również nie powinno przekroczyć takiego okresu.

Mówi się, że „nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku”, podobnie jest w przypadku zmian żywieniowych. Aby przetrwać pierwsze tygodnie i przyzwyczaić swój organizm do zmiany należy posiadać odpowiednia motywację. Ustalenie celu i skonstruowanie szczegółowego planu jest niemalże konieczne.

Plan żywieniowy powinien zakładać:

  • odpowiedni bilans
  • pory posiłków
  • liczbę posiłków (min. 5)
  • obfitość posiłków (śniadanie – najbardziej, kolacja – najmniej)

Motoryka organizmu – czyli zestaw ćwiczeń dla 30-latka

Słaba sprawność fizyczna może nieść za sobą różnego rodzaju konsekwencje zdrowotne. Brak aktywności fizycznej może mieć wpływ nie tylko na nadwagę, ale także różnego rodzaju choroby (zarówno fizyczne, jak i psychiczne). Powiedzenie „W zdrowym ciele, zdrowy duch” jest jak najbardziej trafne.

Jak zatem ćwiczyć mając 30-lat i niezbyt dobrą motorykę? Ostatnimi czasy, niezwykle popularnym sportem dla dojrzałych ludzi jest nordic walking. Określany mianem marszu z kijkami sport jest niezwykle skuteczny, jednocześnie niezbyt angażujący. Nie oznacza to jednak, że ominiemy zakwasy. Te, pojawiają się zawsze tam, gdzie prowadzony jest zbyt statyczny tryb życia.

Poza nordic walking warto biegać. Bieganie uznawane jest bowiem za najefektywniejszą formę treningową jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej.

Bieganie to jedna z najprostszych i najczęściej wybieranych form aktywności fizycznej. Efekty regularnego treningu pozwalają: spalić tkankę tłuszczować, poprawić kondycję oraz motorykę organizmu.

Bieganie może być przyjemnym uzupełnieniem dnia. Nie zawsze jednak takie wrażenie można odnieść na samym początku „biegowej przygody”. Zwykle osoby początkujące narzekają na starcie na trudności treningu. Wynika to przede wszystkim ze słabej kondycji oraz braku rzetelnego harmonogramu treningowego.

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy pięciotygodniowy plan treningowy dla początkujących, uwzględniający trzy treningi w ciągu tygodnia.

Plan biegowy dla początkujących

Każdy trening powinien zostać poprzedzony rozgrzewką. 15 minut ogólnorozwojowych ćwiczeń rozciągających może być realizowanych w domu.

Tydzień 1

Dzień 1: Trucht 1 km

Dzień 2: Trucht 1 km, marsz 100 m, trucht 1 km

Dzień 3: Trucht 2,5 km

Tydzień 2

Dzień 1: Trucht 2 km, marsz 100 m, trucht 1,5 km

Dzień 2: Trucht 4 km

Dzień 3: Trucht 3 km, marsz 100 m, bieg w szybkim tempie 1 km

Tydzień 3

Dzień 1: Trucht 5 km

Dzień 2: Interwały (8x100m) – trucht/sprint, marsz 250 m, trucht 3 km

Dzień 3: Trucht 7 km

Tydzień 4

Dzień 1: Trucht 7 km

Dzień 2: Trucht 4 km, bieg w szybkim tempie 1 km, marsz 250 m, bieg w szybkim tempie 1 km

Dzień 3: Trucht 8 km

Tydzień 5

Dzień 1: Trucht 9 km

Dzień 2: Trucht 3 km, bieg w szybkim tempie 2 km, marsz 250m, trucht 4 km

Dzień 3: Trucht 10 km

Tempo truchtu oraz szybkiego biegu należy ustalić w oparciu o możliwości organizmu. Należy pamiętać, że okres regeneracji nie powinien być krótszy, aniżeli 24 godziny.

Plan treningowy przygotowuje do przebiegnięcia osoby ze słabymi zdolnościami motorycznymi. Zakłada, że w trzecim tygodniu regularnego treningu, bieganie będzie stawało się płynniejszym i łatwiejszym treningiem.

W zależności od zdolności organizmu, można proporcjonalnie zwiększać i zmniejszać objętość treningową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *