problemy intymne
Potencja

Zaburzenia potencji i kompleks małego członka. Jak wyeliminować te intymne problemy?

Szacuje się, że niemal 1,5 miliona Polaków cierpi na zaburzenia potencji. W szczególności problem ten dotyczy Panów w wieku powyżej 50 roku życia. To właśnie w tej grupie, prawie 50% narzeka na kłopoty ze sprawnością seksualną.

Drugie tyle Polaków – ma inne problemy związane z intymnością. Mowa o kompleksach związanych z wielkością penisa.

Zaburzenia potencji – przyczyny

Wpływ na problemy z potencją może mieć wiele różnych czynników. Zdecydowanie najczęściej impotencja jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, które to są ściśle związane w okresem w jakim znajduje się dojrzały mężczyzna (andropauza).

W wielu przypadkach za zaburzenia potencji odpowiedzialny jest niezdrowy tryb życią. Począwszy od nieodpowiedniego jedzenie, poprzez brak aktywności fizycznej, a skończywszy na używkach – papierosach i alkoholu. Za impotencję odpowiadają także czynniki psychologiczne – nadmierna ilość stresu, uwarunkowania z przeszłości, lęk przed niezadowoleniem partnerki.

Wpływ na zaburzenia sprawności seksualnej może mieć również brak snu, zażywane lekarstwa, przebyte choroby oraz urazy neurologiczne.

Zaburzenia potencji – jak leczyć?

Impotencja to problem, który przez mężczyzn bardzo często jest ukrywany. Panowie najzwyczajniem w świecie wstydzą się tej dolegliwości i starają się za wszelką cenę nie dopuścić do odsłonienia swojej tajemnicy. To jednak nie jest najrozsądniejsze wyjście. Brak interwencji może spotęgować defekt i doprowadzić nawet do trwałej niemocy.

Korzystając z obecnej wiedzy medycyny, lekarze proponują pacjentom kilka rozwiązań. Forma leczenia jest zależna od przyczyny, dlatego też w pierwszej kolejności niezbędna jest prawidłowa diagnoza.

Pacjentowi może być zalecona jedna z trzech metod leczenia:

  • farmakoterapia
  • psychoterapia
  • zabieg chirurgiczny

W wielu przypadkach metod są łączone, tj: farmakoterapia prowadzona jest równocześnie z psychoterapią. Efekty leczenia zależne są od konkretenego, indywidualnego przypadku.

Warto zauważyć, że podczas leczenia pacjentowi zaleca się zmianę trybu życia na zdrowszy – tj, poprawę odżywiania, wzmożoną aktywność fizyczną oraz całkowitą rezygnację ze wszelkich używek.

Kompleks małego penisa

Niemal połowa mężczyzn na pytanie, czy jest zadowolona z rozmiarów swojego penisa odpowiada przecząco. Takie są wyniki badań naukowców z Kalifornii, którzy przeprowadzili szereg badań dotyczących rozmiarów męskiego przyrodzenia.

Średni rozmiar penisa wśród Polaków

Według najnowszych badań, Polacy plasują się w ścisłej europejskiej czołówce jeśli chodzi o rozmiary członków. Średnia długość penisa we wzwodzie to aż 17,6 centymetrów. Z całą pewnością jest to wynik, który nie powinien wprawiać Polaków w kompleksy.

Rozmiar nie ma znaczenia!

Tak przynajmniej twierdzą seksuolodzy. Głębokość pochwy ma zaledwie dziesięć centymetrów. Oznacza to, że nawet posiadacze niewielkich członków mogą dopuścić sie pełnej penetracji pochwy.

Według lekarzy, kluczową kwestią wpływającą na satysfakcję seksualną jest technika, a nie rozmiar członka. Na rozkosz partnerki wpływa również gra wstępna, długość stosunku i inne czynniki. Rozmiar penisa jest jedną z najmniej istotnych kwestii. Zresztą, potwierdzają to badania dr Franckena, przeprowadzoen w 2002 roku.

Ten naukowiec, zadał pytanie 370 aktywnym seksualnie kobietom (anonimowe ankiety). Na odpowiedź zdecydowało się około 170 kobiet. Wyniki badań potwierdzają tezę seksuologów. Tylko 21% Pań stwierdziło, że rozmiar jest istotny. Pozostałe kobiety uznały długość penisa za nieważną, bądź mało istotną.

Czy warto powiększyć penisa?

Wszystko zależy od skali problemu. Problem „małego penisa” rozpoczyna się w momencie, gdy w czasie wzwodu penis nie przekracza 8 centymetrów (zjawisko zwane mikropenisem). Zwykle uwarunkowane jest zaburzeniami hormonalnymi (zbyt małą produkcją androgenów). Tylko w takim przypadku lekarze zalecają rozpoczęcie leczenia.

Szacuje się, że około 5% mężczyzn decyduje się na zabiegi powiększania penisa. Medycyna oferuje w tym zakresie kilka rozwiązań:

  • operacyjne powiększanie penisa
  • powiększanie i pogrubianie kwasem hialuronowym
  • tabletki (suplementy) na powiększanie
  • ćwiczenia rozciągające/powiększające penisa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *